"У нас в місті гарячу воду дають всього декілька годин на добу. Багато хто купує бойлери і гріє її самостійно. Навантаження на електромережу величезне, в результаті постійно вибиває запобіжники. А у мене все просто: батарея на балконі стоїть, і вода завжди гаряча", - з гордістю говорить 36-річний житель Севастополя Олександр Рябчук.

На початку літа він встановив на балконі сонячний колектор. Тепер гаряча вода для нього не проблема - на відміну від більшості кримчан. Навіть взимку невелика двокімнатна квартира Олександра обігріватиметься не центральним опалюванням, а енергією сонця. "Раніше я думав, що вікна квартири, що виходять на сонячну сторону - недолік.

Тепер розумію, яка це перевага", - говорить Рябчук. За його розрахунками, вкладені в сонячний колектор 14 тис. грн. окупляться через п'ять років, і тоді, як би не зростали тарифи, гаряча вода і опалення діставатимуться йому безкоштовно.

Багато друзів Рябчука почали наковичувати гроші на сонячні колектори. Лише у Севастополі працює декілька фірм, що займаються їх встановленням. Інженер компанії "Крим Солар Сервіс" Олена Кольцова стверджує, що цього року попит різко зріс. "Всі готуються до підвищення тарифів на електроенергію і газ, тому в перспективі безкоштовна енергія виглядає доволі принадно, особливо для жителів Криму, адже у нас близько 300 сонячних днів на рік", - відзначає вона. 

П'ятий елемент

Якщо кримчани можуть цілий рік користуватися плоскими сонячними колекторами, то жителі інших регіонів для нагріву води використовують вакуумні установки. Вони, на відміну від колекторів, нагромаджують енергію сонця незалежно від того, яка на вулиці температура і чи є хмарність.

Установка вакуумних панелей на даху будинку обійшлася Максиму Голодригу 3 тисячі євро. Зате він удвічі скоротив витрату газу. На даху його будинку встановлені німецькі вакуумні панелі, підключені до бойлера і газового казана. "Влітку вода гріється лише за рахунок сонця, а взимку в похмурі дні автоматично догріває газом", - пояснює Максим. "Якби я грів воду на газі, спалював би близько 7 тисяч кубів на рік і платив би за вищими тарифами, а завдяки сонячним колекторам витрата газу в мене удвічі менша і тариф нижчий", - підраховує він. Таких економних господарів, як Максим Голодрига, лише в столиці близько трьох тисяч.

"В порівнянні з літом 2009 року, покупців стало більше на 30%, - підтверджує тенденцію Олександр Рон з компанії Vaillant. - Їхня мотивація проста: люди хочуть застерегти себе від постійного зростання цін на енергоносії. Хоча ми розраховували, що бажаючих буде значно більше". За словами Рона, в Німеччині компанія Vaillant добивається субсидій для своїх покупців, тим самим стимулюючи і виробництво, і кількість домогосподарств, які перейшли на використання альтернативного джерела енергії.

Сонячні колектори для кожного будинку підбирають індивідуально. Наприклад, якщо в сім'ї три жінки, сонячних панелей потрібно встановлювати більше. Зате в сім'ї, де більше чоловіків, витрати на покупку колекторів будуть нижчими. "Якщо щодня використовувати 250 літрів гарячої води, то доведеться витратити від 4 до 10 тисяч євро. Все залежить від індивідуального проекту і виробника. Термін окупності установки - приблизно 7-8 років з врахуванням нинішніх цін на енергоносії. А термін експлуатації - 20-50 років", - коментує Валерій Хміль з компанії "Аквадім".

На енергію сонця переходять не лише приватники, а й підприємства. Нещодавно на даху Павлогорадського хімічного заводу було встановлено 120 кв. м сонячних панелей. А в селищі Погребище Вінницької області в одному з дитячих садків уже декілька років працюють сонячні батареї. Правда, в цьому не особливо сонячному регіоні підстраховуються електроустаткуванням, яке автоматично включається, як тільки на небі з'являються хмари.

Електричне сонце

Використання сонячної енергії не обмежується прямим нагріванням води або обігрівом будинку. На ринку з'явилися сонячні батареї, які перетворять сонячне тепло в електроенергію - так звані прилади фотовольтаїки. Таке устаткування в Україні поки дуже дорого коштує, і купити його можуть лише дуже заможні люди. Тим часом в Німеччині вже з'являються сонячні фермери. Хайнер Гертнер шість років тому узяв кредит на $5 млн. і встановив 10 тисяч сонячних батарей.

Тепер він щороку отримує понад $600 тис. лише від продажу сонячної електрики. Причому продає він сонячну електроенергію втричі дорожче, ніж коштує кіловат, здобутий традиційним шляхом. Цікаво, що при цьому сам Хайнер купує дешеву електрику в держави.

Фахівець з сонячної енергетики, у минулому розробник сонячних колекторів, Дмитро Лукомський дотримується іншої думки. Він упевнений, що закон про "зелені" тарифи запрацює в найближчі декілька років. І в Україні услід за Європою теж почнуть з'являтися сонячні олігархи. "Зараз в країні будуються чотири заводи з виробництва сонячної електроенергії. До одного з проектів безпосередній стосунок мають брати Клюєви (Андрій Клюєв - перший віце-прем'єр, Сергій Клюєв - депутат від ПР. - Фокус). Тому, думаю, незабаром держава почне купувати сонячну електроенергію. Не секрет, що вже підписані контракти на будівництво заводів з виробництва тонкоплівкових сонячних батарей", - розповідає Лукомський. Він упевнений, що в найближче десятиліття ціни на "сонячне" устаткування впадуть до того рівня, коли використання батарей буде вигідним без дотацій.